Taniec na rurze

Pole dance jedna z tych form aktywności, która plasuje się gdzieś na pograniczu sportu, występu artystycznego oraz tańca. Takie połączenie sprawia, że taniec na rurze nie jest dyscypliną pozbawioną kontrowersji. Pole dance wciąż wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z klubami go-go, choć trzeba przyznać również, że postrzeganie tego rodzaju tańca mocno zmieniło się w ostatnich latach. Między innymi za sprawą programów telewizyjnych, które ukazują pole dance w świetle sportowym lub artystycznym, pierwiastek erotyczny spychając na drugi plan.

Z drugiej strony, nawet instruktorzy tańca na rurze podkreślają jego seksualne nacechowanie. Z tego powodu tej formy aktywności raczej nie zaleca się dzieciom. Przynajmniej nie wtedy, gdy chcemy uniknąć kontrowersji. Kto więc może zamienić taniec na parkiecie na gimnastykę z rurą? Przede wszystkim osoby, które szukają ciekawej formy spędzania czasu, a jednocześnie chcą zadbać o kondycję, natomiast eksponowanie walorów ciała nie jest dla nich problematyczne.

Ten ostatni warunek można zresztą ująć w nawias, jako że pole dance poleca się również osobom nieśmiałych – właśnie po to, by mogły one przełamać bariery związane z krępującą ich fizycznością. W zdecydowanej większości, uczestnikami zajęć z tańca na rurze są kobiety. Zazwyczaj grupy takie są jednopłciowe, co jest ważną informacją dla tych osób, które mogłyby się krępować męskich spojrzeń. Co ważne, aktualne podejście do pole dance sprawia, że instruktorzy szkół tańca często pozwalają kursantom na wybór kierunku, w którym wolą oni rozwijać swoje umiejętności.

W zależności od wybranych ruchów, pole dance przybiera wówczas formę gimnastyczną lub też nacechowaną erotycznie.