Jesienny weekend w Gnieźnie

Niekiedy nadchodzi taki moment, gdy człowiek uświadamia sobie, że nie chce spędzić kolejnego weekendu w domu, mimo dość przykrej, jesiennej aury, która panuje od jakiegoś czasu na dworze. Wtedy rozpoczyna podróż – najpierw palcem po mapie w celu znalezienia odpowiedniego miejsca na najbliższe wojaże – a potem już naprawdę, wsiadając w samochód, pociąg czy autobus. Jednym z bardzo ciekawych przystanków na wycieczkę nawet w te trochę chłodniejsze dni, jest dawna stolica Polski – Gniezno.

Wybierając się do tego miasta, trudno być obojętnym na tamtejsze zabytki. A naprawdę jest na co popatrzeć! Na uwagę zasługują przede wszystkim słynne Drzwi Gnieźnieńskie, umieszczone we wnętrzu archikatedry. Przedstawiają one sceny z życia świętego Wojciecha.

Warto wiedzieć, że w czternastu kaplicach, którymi otoczono główną nawę budowli, pochowano niegdysiejszych metropolitów gnieźnieńskich. Tuż przy katedrze można podziwiać pomnik Bolesława Chrobrego. W Gnieźnie nie mogło również zabraknąć rzeźby świętego Wojciecha, którą to usytuowano prze kościele garnizonowym.

Nie zaszkodzi też zaznaczyć, iż Gniezno znajduje się na kilku szlakach turystycznych: Szlaku Romańskim, Szlaku Piastowskim oraz na Wielkopolskiej Drodze św. Jakuba.

www.xxiv-ozhs.pl