Do windykacji są odpowiednie narzędzia

Warto pamiętać, że jeśli ktoś zalega nam z zapłatą, to nie ma znaczenia czy jest to duża kwota czy mała. Zawsze należy o nią walczyć, tak abyśmy my mieli swoje pieniądze, a jednocześnie też, żeby zwalczać takie nieuczciwe praktyki. Dlatego też, jeśli jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy windykacji, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że mają oni tutaj różnego rodzaju narzędzia, dzięki którym są w stanie odzyskać nasze pieniądze. Najważniejsze jest tutaj po prostu to, abyśmy podjęli decyzję, że chcemy, aby naszym nieuczciwym dłużnikiem zajęła się windykacja.

Już sam fakt, że zatrudniliśmy do pomocy profesjonalistów, którzy tak naprawdę mają znacznie większe możliwości niż my, może sprawić, że dłużnik odda zaległe pieniądze, bo będzie wiedział, że żarty się skończyły i cała sprawa może się dla niego bardzo źle skończyć.

Zaczyna się spokojnie

Warto wiedzieć, że firma windykacyjna zaczyna swoje działania spokojnie. To oznacza, że najpierw poprosi, abyśmy opisali jej całą sytuację i przekazali niezbędne dokumenty, tak aby mogła się z nimi zapoznać. Na ich podstawie wystosuje niezbędne pismo do dłużnika, z informacją, że teraz ona będzie zajmowała się tą sprawą i że to z nią dłużnik ma się kontaktować w sprawie spłaty zadłużenia.

Może także wysyłać specjalne monity, na których będzie informacja nie tylko o terminie spłaty zadłużenia, ale również o odsetkach, które zdążyła narosnąć przez dotychczasowy czas zwłoki. Może się okazać, że taka firma windykacyjna będzie wysyłała kilka takich monitów zanim przejdzie do dalszych działań. Jednak może też być tak, że zmobilizują one dłużnika do spłaty długu. Jeśli będzie on niewielki, to być może uda nam się go odzyskać od razu, przy jednej spłacie.

Jednak jeżeli kwota będzie znaczna, to firma windykacyjna może zaproponować dłużnikowi spłatę w ratach. Zostanie wówczas uzgodniona nie tylko wysokość takiej raty, ale również termin, w którym będzie ona musiała wpływać na nasze konto. W takiej sytuacji sprawa zakończy się szybko, jeśli jednak nie wpłyną takie wpłaty, to trzeba będzie podjąć dalsze kroki.

Co będzie dalej?

Jeżeli dotychczasowe działania windykacji nie przyniosą spodziewanego skutku, nasza sprawa zostania przekazana do sądu.

Oni tam będą mogli ustanowić komornika, który sprawdzi jaki stan posiadania ma dłużnik, ile można uzyskać ze sprzedaży jego majątku i czy pokryje to kwotę, która się nam należy. Dodatkowo taki dłużnik zostanie wpisany do odpowiedniej bazy, przez co nie tylko będzie miał problem ze znalezieniem kolejnych firm, które wykonają dla niego jakieś zlecenie, ale nawet będzie miał problem z nabyciem czegokolwiek na raty. Może się okazać, że to właśnie te działania przekonają dłużnika, że jednak warto zwrócić nam cały dług. Warto zobaczyć jakie działania może podjąć windykacja, aby zwiększyć szanse na odzyskanie naszych pieniędzy.

Im szybciej skorzystamy z jej pomocy, tym większa będzie szansa, że te pieniądze uda nam się odzyskać.