Budowanie napięcia… na swój sposób

W wielu gatunkach literackich umiejętne budowanie napięcia jest bardzo istotnym elementem, który może przyciągać całe rzesze czytelników. Trudno jest zdecydować, gdzie można wywrzeć w ten sposób większe wrażenie.

Z pewnością w tym temacie swoich zwolenników będą miały zarówno tradycyjne książki, jak i audiobooki. W pierwszym przypadku budowanie napięcia jest uzależnione tylko i wyłącznie od literackich umiejętności autora.

Wykorzystywana stylistyka ma decydujący wpływ na to, czy będziemy oczekiwać kolejnych scen z wypiekami na twarzy, czy też będziemy kontynuować czytanie tylko i wyłącznie dla zasady. Wielu zagorzałych czytelników zna jednak to przyjemne uczucie, kiedy książka jest tak wciagająca i wspaniale napisana, że nie sposób się od niej oderwać, nawet kiedy wzywają nas domowe obowiązki czy późna godzina nakazywałaby wreszcie iść spać.

Ta kwestia nieco inaczej wygląda w przypadku audiobooków. Tutaj napięcie buduje nie tylko wychodzący spod autorskiego pióra tekst.

Ogromne znaczenie ma też sposób, w jaki zostanie przeczytany. Dobry lektor może z powodzeniem uczynić fascynującą nawet książkę, która czytana w klasycznej wersji byłaby niezbyt ciekawa.

Niestety, kiepski może zadziałać zupełnie odwrotnie.

Close